07/11/2017
3335

Çelik Kapı Almadan Önce Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar?

Günümüzün en çok tercih edilen kapı sistemleri arasında çelikten üretilen kapı ürünleri yer alıyor. Güvenlikle ilgili kaygılar birçok kişinin kapı tercihini çelik malzemeden yana yapmasını sağlıyor. Çelik alaşımdan imal edilen kapı modellerinin dayanıklı, sağlam ve uzun ömürlü olması önemli bir tercih sebebini oluşturuyor. Ancak  son zamanlardaki estetik kaygılar da kapı tercihlerini doğrudan etkiliyor.

Estetik tasarımlar ön plana çıktı
Modern hayatta görünümün ne kadar önemli olduğunu herkes biliyor. Her alan için önem ifade etmeye başlayan estetiğin çelik kapı üretimlerinde de söz konusu olması gerekiyor. Bu nedenle çelik kapı üretimlerinde estetik modellere yer vermeyen marka ve modellerden uzak durulması önem arz ediyor. Cami, okul, bina, apartman ve daha birçok farklı yer için kullanım alanına sahip çelik kapıların düz ve standart bir görünüme değil, yerine göre uyumlu olacak bir tasarıma sahip olması önemseniyor.

Güvenlik ve dayanıklılık unsuru
Estetik kaygıların yanı sıra; dayanıklılık ve güvenlik gibi unsurlar da çelik kapı tercihlerini etkilemeye devam ediyor. Pasifik üzerinden ithal edilmeye başlayan bazı çelik kapı modellerinin güvenlik ve dayanıklılık gibi önemli hususlarda verimlilik sağlamadığı biliniyor. Bu nedenle alınacak çelik kapı ürününün menşeinin Türkiye olmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Türkiye’de çelik kapı Adana ilinde önemli bir değer ifade ediyor. Üretimin merkezi konumu haline gelen Adana ili üzerinden yurtiçi ve yurtdışı piyasaya dayanıklı, sağlam ve güvenli çelik kapılar sürülüyor.

Uzun ömürlü çelik kapı üretimi
Çelik kapılarının tercih edilmesinde uzun ömürlü olmaları da etkili oluyor. Ancak çelik kapı standartlarında üretimi söz konusu olmayan; ama buna rağmen çelik kapı olarak piyasada müşteriye sunulan kapı modelleri uzun ömürlülük niteliğini karşılamıyor. Merdiven altı üretimlerin yapıldığı bazı şirketlerde; düşük çelik alaşımla imal edilen çelik kapı modelleri gerekli standart ölçülerini karşılamadığından verimlilik uzun süreli olamıyor. Oldukça ucuza satılan bu tip çelik kapılardan uzak durulması gerekiyor.